logo EU a MŠMT

     V rámci oslav stého výročí vzniku ČSR sehrál dne 18. října dramatický kroužek naší školy divadelní představení "Afrika aneb Češi mezi lidožravci" na motivy hry z repertoáru Divadla Járy Cimrmana. Představní se konalo za velkého zájmu veřejnosti  ve Společenském domě ve Strašicích.

     Nejprve přivítal přítomné pan ředitel školy Mgr. Martin Straka a poté pod vedením paní učitelky Mgr. Jitky Brejchové malí ochotníci přes hodinu bavili publikum nápaditým ztvárněním výpravy českých cestovatelů do nitra Afriky. Výpravu vedl dr. Emil Žába, etnograf a lékař (Aneta Lopatová), na palubě vzducholodi s ním dále cestovali františkánský misionář - bratr Cyril Metoděj (Kateřina Horčicová), mecenáš výpravy baron Ludwig von Úvaly u Prahy (Justýna Rosívalová) a pilot vzducholodi Bohuslav Puchmajer (František Huml). Poté, co shodou šťastných okolností nakonec přistáli v Africe, snažili se navázat přátelské vztahy s tamním lidožravým kmenem (Viktorie Soóky, Miroslava Sazimová, Adriana Málková, Nicol Andilová). Náčelník kmene Líná Huba alias Holé neštěstí (Monika Vaníková) je přijal nejprve vlídně - domorodci se naučili česky, přijali dary a nakonec i křesťanskou víru, nicméně posléze se rozhodli cestovatele sníst. Českou výpravu zachránilo, že si domorodci oblíbili básně  J. V. Sládka. Nabídli jim, že když je nesnědí, vezmou je s sebou do Čech a umožní jim setkat se s J. V. Sládkem  osobně. Přistoupili na to, odlétají a v Praze dojde ke slíbenému setkání.

     Celou divadelní hru prostupovaly různé odkazy k významným dílům a postavám české literatury a kultury, takže měla nejen zábavný, ale i vzdělávací rozměr. Z žáků se dále zúčastnil role údržbáře Plcha Vojtěch Kratochvíl, zvukové efekty, oponu a techniku zabezpečovali Adam Šalena, Petr Hynek, Veronika Titlová a Petr Janoušek. Kromě profesionálních hereckých výkonů žáci zaujali rovněž svými originálními kostýmy. 

Mgr. Jitka Brejchová