logo EU a MŠMT

Zdeněk Rojík poodhalil tajemství kovů i na naší škole

 Před uzavřením prvního pololetí se všichni naši žáci zúčastnili výstavy metalografických fotografií pod názvem „ Skrytá tajemství kovů“.

 

Stopy v poušti, písečné červy, trpaslíka, mimozemšťana a další objekty připomínaly černobílé fotografie struktury železa, oceli, litiny, hliníkové slitiny i titanu, které v sedmdesátých letech minulého století pořídil dnes už bývalý metalograf ve Výzkumném a zkušebním ústavu Škodových závodů pan Zdeněk Rojík.

     Soubor fotografií získal na výstavě na mezinárodním sjezdu metalografů v Iserlohnu první a druhé místo. V letech 1973 až 1975 dostal pan Zdeněk Rojík také řadu ocenění za jejich zveřejnění v časopise Praktische Metallografie. „Kolegové mi vždycky přinesli vzorky kovů s kazy k prozkoumání a mne fascinovalo, co se objevilo v mikroskopu,“ přibližuje začátky svého fotografování Zdeněk Rojík, který měl v prosinci v Plzni krátkou výstavu ke svým pětaosmdesátým narozeninám.

     Tyto fotografie, které byly žákům vystaveny, ukazují struktury vyleštěného a leptaného povrchu kovů s nejmenším stonásobným zvětšením až po největší zvětšení pod elektronovým mikroskopem 26 000 x.

     V učebně hudební výchovy, která se proměnila ve výstavní síň, se postupně prostřídali všichni naši žáci a sepsali své představy, co by vše mohl obraz ztvárňovat. Výstava děti i pedagogy velmi zaujala.   

                                  Mgr. Věra Peterková, zástupkyně školy