logo EU a MŠMT

 

 

 

Exkurze do Techmánie a Planetária

 

     Dne 20. října se vypravily obě osmé třídy a třída 9. A na celodenní exkurzi do plzeňské Techmánie a do Planetária. Jako pedagogický doprovod s námi jely paní učitelky Mgr. Z. Drahokoupilová a Mgr. J. Brejchová.

     Techmánie je ohromné vědecké, zážitkové a vzdělávací centrum vytvořené v jedné z bývalých továrních hal podniku Škoda. Prošli jsme si jednotlivé expozice, laboratoře s pokusy a pracovní dílny týkající se fyziky, chemie, matematiky, astronomie nebo biologie.  Viděli jsme stovky interaktivních exponátů a mohli jsme si vše vyzkoušet a osahat. Mohli jsme si třeba v televizním studiu natočit svůj vlastní film a byla tam také stěna, na kterou se dalo malovat světlem. Každý si našel nějaký svůj obor, který ho zaujal, mohli jsme si vše volně projít a prolézt.

     Velmi nás zaujala návštěva Planetária, kde byly různé modely a exponáty vesmíru, planet a různých astrofyzikálních jevů. Viděli jsme dva výukové 3D filmy o vesmíru s názvy „Krásy vesmíru“ a „Jsme vetřelci?“ a také jsme si mohli na vlastní kůži vyzkoušet gyroskop, což je otáčivý trenažer kulovitého tvaru sestrojený pro výcvik kosmonautů. Fungovalo to tak, že obsluha upoutala zájemce do sedadla a to se začalo točit. Běžný člověk se po chvíli cítí dezorientovaný, ale trénovaní kosmonauti jsou schopni v tomto stavu plnit různé úkoly.

     Návštěva Techmánie se všem líbila, bylo to zábavné a poučné zároveň.

 

(kolektivní práce žáků 8.A a 8.B - L. Müllerová, A. Sazimová, S. Frantová, H. Kratochvílová, M. Kůda, K. Tomášková, J. Anděl, P. Kadeřábek, L. Vevercová, N. Petercová)