logo EU a MŠMT

      Ve dnech 6. a 7. května si také žáci naší školy připomněli 70. výročí konce druhé světové války. Třída 5. A se zúčastnila pietního aktu na místním hřbitově, kde zástupci školy, obce a veřejnosti důstojně uctili památku všech obětí války. Pietnímu aktu předcházelo poučení žáků o historických událostech druhé světové války. 

 

     Paní Věra Šmolíková, dcera básníka, učitele a vlastence Karla Vokáče, seznámila děti s osudy strašických padlých. Paní ředitelka školy Mgr. Eva Válková a paní místostarostka obce Eva Buchová položily ke hrobům květiny a všichni přítomní uctili padlé hrdiny minutou ticha.U hrobu pana KarlaVokáče přednesla paní ředitelka Mgr. Eva Válková proslov a tři žáci 5. třídy přednesli Vokáčovy texty a básně.

 

     Pietní akt poté následující den pokračoval kladením věnců k Pomníku padlých na strašické návsi. Zúčastnili se ho kromě žáků naší školy, zástupců obce a veřejnosti rovněž představitelé Českého svazu bojovníků za svobodu. Vybraní žáci stáli u Pomníku padlých během slavnostního aktu čestnou stráž Jana Sládková a Kristýna Tomášková ze 7.B reprezentovaly dětskou organizaci Pionýr Strašice, neorganizovanou mládež zastupovali Josef Štochl a Adam Šalena z 5.A.

     Slavnostní akt zahájil projevem starosta obce Strašice pan Jiří Hahner, poté byly za vystoupení živé hudby připomenuty zástupci různých společenských organizacíudálosti 2. světové války a položeny květiny. Vzpomínkový akt byl navštíven mnohými občany Strašic.
                                                                     Mgr. Marcela Paulová