logo EU a MŠMT

Ve čtvrtek  23.4. 2015 se 10 žáků z naší školy rozjelo do Plzně, aby se na Bezpečnostně právní akademii, s.r.o. zúčastnilo  městského kola soutěže hlídek “Mladých zdravotníků”.

Hlídka I. stupně ve složení – Matouš Andrlík, Jan Dezort (oba 5.A), František Lang, František Huml, Daniel Tomáš ( všichni 4.A),  řešila postupně na 7 stanovištích tyto úkoly: poskytnutí první pomoci při zlomené kosti,  tepenném krvácení, otřesu mozku,  odstranění střepu v ruce, ošetření osmiletého dítěte, které  je v bezvědomí a nedýchá, transport postiženého, obvazová technika a několik otázek z dopravní výchovy.

 Hlídka II. stupně ve složení – Tereza Dezortová (8.A), Jana Sládková, Sára Frantová (obě 7.B), Alena Voříšková a Adam Lán (oba 6.A) – řešila tyto náročné úkoly poskytování první pomoci postupně na 7 stanovištích: silně krvácející rána na hlavě,  bezvědomí, kardiopulmonální resuscitace, zraněný kotník, tepenné krvácení na ruce, poranění hrudníku – pneumotorax, naléhavý stav vzniklý v souvislosti s cukrovkou, transport, obvazová technika a rovněž i otázky na prověření znalostí z dopravní výchovy.

Nejen odpovědi, ale hlavně praktické znalosti, rychlost a správnost poskytnutí první pomoci při úrazech, které byly velmi dobře namaskované, hodnotili zkušení zdravotníci. Naši žáci si vedli výborně. Hlídka II. stupně se umístila  na skvělém 1. místě a hlídka I. stupně na 5. místě. Úroveň celé soutěže byla velmi vysoká a bodové rozdíly mezi jednotlivými družstvy minimální. Hlídka žáků z II. stupně postupuje do oblastního kola, které se uskuteční ve Vejprnicích na konci měsíce května a kde budou soutěžit nejlepší hlídky z Plzeňského a Karlovarského kraje.

Výuka poskytování první pomoci na naší škole přináší dobré výsledky. Jistě s námi budete souhlasit, že znalost poskytnutí první pomoci je velmi důležitá. Dnes se udělalo špatně někomu jinému, příště se to může stát i Vám... A žáci naší školy poskytnout první pomoc druhému umí!

 

                                                                                                            Mgr. Zdeňka Drahokoupilová