logo EU a MŠMT

V rámci výuky k volbě povolání jsme se dne 28. listopadu zúčastnili s paní třídní učitelkou Mgr. J. Brejchovou Dne otevřených dveří na Střední odborné škole a odborném učilišti v Jeřabinově ulici v Rokycanech. Rozděleni do několika malých skupinek jsme procházeli jednotlivá stanoviště, kde jsme se seznámili se všemi studijními obory. Nejprve jsme navštívili svářečský obor, kde nám jeden ze studentů předvedl praktickou ukázku. Poté jsme se přesunuli do kovárny, kde si celá naše dívčí parta na pár okamžiků vyzkoušela být kovářem. Výrobky jsme si mohly nechat na památku a podle hodnocení mistra si myslím, že jsme byly celkem úspěšné.

 

      Naše další kroky vedly mezi automechaniky. S tamním mistrem jsme probrali všechny naše představy o středních školách v okolí. Poté nám jeden z žáků ukázal, jak se přezouvá pneumatika a druhý, jak se kolo vyvažuje. Aby nám automechanici udělali radost, ukázali nám velkou autodráhu s autíčkem, které jsme si vyzkoušeli řídit. Od mechaniků jsme přešli k obráběčům kovů. Zde jsme viděli, jak se obrábí na klasickém stroji a na moderním CNC stroji. Na památku jsme od obráběčů dostali pamětní mince s logem školy.

 

      Dále jsme pokračovali do učebny informatiky, kde nám milý a mladý pan učitel ukázal několik programů CNC strojů. Další odbor, který jsme navštívili, byl kuchař-číšník. Zde nám paní učitelka ukázala, jak se prostírají slavnostní tabule a jak se flambují palačinky. Jedna z nás si flambování zkusila a podle hodnocení paní učitelky byla výborná. Flambováním skončila naše výprava po škole. Poté jsme se seřadili, vyplnili dotazníky a jako malou pozornost každý obdržel propisku s logem školy.

 

      Poté jsme se přesunuli do zemědělského učiliště, kde jsme strávili velmi krátký čas. Nejzajímavějším zážitkem pro nás byl závod traktorů. Pak jsme již odjeli do Strašic. Z návštěvy obou škol jsme si odnesli plno zážitků a nových zajímavých informací. Teď už jen zbývá rozhodnout, na jakou školu podat přihlášky, a otevřít si tak nové cesty do našich životů.

 

Kamila Vágnerová