logo EU a MŠMT

 

V úterý dne 7. května si žáci naší školy připomněli události konce druhé světové války.

Třída 5. A se zúčastnila pietního aktu na místním hřbitově, kde zástupci školy, obce a veřejnosti důstojně uctili památku všech obětí války. Paní Šmolíková, dcera básníka, učitele a vlastence pana Karla Vokáče, seznámila děti s osudy strašických padlých. Pan starosta Jiří Hahner a vedoucí strašické knihovny Mgr. Tomáš Makaj položili na hroby květiny a všichni přítomní uctili padlé hrdiny minutou ticha.

U hrobu pana Karla Vokáče přednesla proslov a položila květiny paní ředitelka školy Mgr. Eva Válková a dvě žákyně 5. třídy přednesly Vokáčovy texty a básně. Pietní akt poté pokračoval kladením věnců k Památníku padlých na návsi. Zúčastnili se ho vybraní žáci – reprezentanti dětských organizací působících v obci. Za Skaut se zúčastnily Magdalena Fetterová a Nikola Kůdová z 9.A, Pionýr reprezentovali Petr Sládek z 8.A a Jana Sládková z 5.A, mladé požárníky zastupovali  Dominik Říha z 8.A a Josef Huml z 9.A.
Zástupci obce, školy a veřejnosti poté položili květiny rovněž k pomníčkům padlých u Melmatěje.
Pietnímu aktu předcházelo poučení žáků o historických událostech druhé světové války a také besedy s paní Věrou Šmolíkovou pro žáky 1. stupně.

 

Mgr. Marcela Paulová