logo EU a MŠMT

Výprava za tajemstvím „černého kontinentu“

 

Na středu 20. března 2013 se žáci 2. stupně naší školy již dlouho těšili.  Přijel k nám totiž cestovatel a fotograf Tomáš Kubeš. Na první pohled to byl velmi sympatický a nenápadný člověk, ale jakmile začal popisovat své zážitky a promítat obrázky z cest, okamžitě bylo jasné, že toho opravdu mnoho zažil a viděl. Troufnu si říci, že by to vydalo na několik životů nás obyčejných lidí a to nemluvím o tom, kolik cest má tento dobrodruh ještě v plánu.

Ve svém vyprávění nás zavedl do Afriky – na kontinent, který, ač leží kousek od Evropy a všichni ho znají, je z velké části stále neprobádaný. Bohužel i zde nedotčená krajina porostlá deštnými lesy a savanami rychle mizí pod tlakem moderní civilizace. Přesto se najdou místa, kam Evropan dosud nevkročil.

Pro žáky 6. a 7. ročníku měl pan Kubeš připravenou přednášku „Africká mozaika“, ve které jim přiblížil zážitky z cest po celé Africe. Vydali se do 15 zemí, za Afričany, kouzelníky a vúdú, do národních parků, do škol, za sirotky, ale také viděli, jak se v Africe cestuje, bydlí, co se tam jí a čemu Afričané věří. Objevili svět, kde neexistují silnice, nefungují mobily a čas nic neznamená. Ale také svět plný bídy a utrpení, svět kde ničeho nedosáhnete bez úplatků a kde mít uniformu znamená mít neomezenou moc.

 

V druhé dvouhodinové přednášce s názvem „Srdce Afriky“ zavedl pan Kubeš žáky 8. a 9. ročníku do střední Afriky, kam se vydal na odvážnou výpravu za posledními Pygmeji. Tato oblast je posledním rájem přírody, kde nepotkáte žádné turisty a lidé zde žijí tradičním způsobem v harmonickém souznění s přírodou. Nejzajímavější pasáží byl prvosjezd řeky Sanghy na gumovém člunu. V krátkém filmu zazněla velmi zajímavá věta: „Když splouváte tropickou řeku, pijete z ní vodu, koupete se v ní, vykonáváte do ní potřebu, spíte na ní – řeka je váš domov.“

Co říci závěrem? Snad jen to, že cestovatelská přednáška měla velký úspěch a věříme, že nás pan Kubeš ještě někdy navštíví a nechá nás nahlédnout do tajů dalších zajímavých částí našeho světa. Vždyť je toho tolik, co ještě neznáme.

                     Mgr. Jan Sedlák