logo EU a MŠMT

Vyvrcholením oslav k výročí třiceti let od sametové revoluce proběhla ve Strašicích akce, kterou pořádala naše škola ve spolupráci s kulturní komisí obecního úřadu.

V neděli 17. listopadu se v deset dopoledne sešlo u Obecního úřadu ve Strašicích šestnáct dychtivých družstev, které neodradilo ani nevlídné listopadové počasí. Družstva byla šestičlenná a musela mít ve svém složení zakomponované nejméně dvě děti a dva dospělé, aby bylo možno dodržet hlavní myšlenku této naší akce. Šlo nám především o to, aby starší generace, která si většinou ještě pamatuje totalitní režim a také zažila atmosféru sametové revoluce, předala své zážitky, zkušenosti, vzpomínky a moudra těm nejmenším, pro které se stal život ve svobodné zemi již naprostou samozřejmostí.

Na úvod setkání zazněla symbolicky “hymna revoluce“ Modlitba pro Martu a poté všechny zúčastněné přivítal starosta obce Jiří Hahner  a ředitel školy Mgr. Martin Straka. Pro všechny bylo připraveno občerstvení, do kterého přispěli svými pekařskými dobrotami někteří příchozí, kolegyně učitelky a členové kulturní komise. Čekání později startujících družstev zpříjemňovalo nejen mlsání dobových dobrot, ale i hry těchto starých časů – skákání přes gumu, kuličky, skákání panáka či chůze na chůdách.

Na pětikilometrovou trať Strašicemi se začala vydávat první družstva. Účastníky akce čekalo pět zajímavých stanovišť, která jim měla připomenout dobu před revolucí i samotné listopadové dny z roku 1989. Běhali tak s transparenty přes překážkovou dráhu, tvořili dobové fronty s dobovými oděvy a pomůckami, symbolicky přecházeli po laně od totality k demokracii, na plechovkách svrhávali nešvary totalitního režimu, které rovněž pantomimicky ztvárňovali a na závěr skládali puzzle s portrétem našeho prvního polistopadového prezidenta Václava Havla a jeho nejznámějšího hesla „Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí“.

Bylo to velmi příjemné dopoledne, družstva byla tvořena celými rodinami, přáteli nebo sousedy. Maminky chodily i s kočárky a akce se zúčastnilo také několik domácích mazlíčků. Mezi všemi panovala přátelská, radostná a uvolněná atmosféra. Hlavní myšlenka byla naplněna, děti si povídaly se svými rodiči, užily si s nimi pohodové dopoledne naplněné pohybem na čerstvém vzduchu a odcházely obohaceny o spoustu nových informací a příběhů.

 Mgr. Pavla Hrazdilová

Přílohy:
Download this file (IMG-20191117-WA0034.jpg)IMG-20191117-WA0034.jpg227 kB