logo EU a MŠMT

Během tohoto týdne si naše škola různými způsoby  připomínala 30. výročí sametové revoluce v roce 1989. Kromě minivýstavky prací z výtvarné soutěže ve vestibulu školy a výstavky dobových předmětů na 1. stupni na  téma "Jak se žilo kdysi" proběhl na 2. stupni celodenní projekt.
 
Nejprve ve společenské místnosti přivítal žáky pan ředitel Mgr. Martin Straka, který předal slovo řediteli strašického muzea RNDr. Martinu Langovi. Ten pohovořil k dětem o významu státního svátku 17. 11. a seznámil je s historickými souvislostmi té doby. Velmi cenné a pro děti poučné bylo vypravování jeho osobních zážitků coby účastníka listopadových událostí.
 
Poté se jednotlivé třídy rozešly na stanoviště - pracovní dílny, kde se tématu "sametová revoluce" věnovaly při různých aktivitách. Stanoviště byla: zážitkové, výtvarné, historické a hudební. Žáci se při promítání historických dokumentů seznámili s událostmi dne 17. 11., na toto téma pak vytvářeli koláže, zpívali písně zakázaných autorů či se na výstavě přenesli do doby před rokem 1989 a hádali využití různých dobových předmětů. Těch se sešlo díky široké pomoci rodin a příbuzenstva našich žáků opravdu  velké množství. Půdy a sklepy vydaly mnohdy skutečné poklady jako např. staré gramofony a gramodesky, magnetofony, vysavače, dobový tisk a knihy, různé druhy oblečení a kuchyňského náčiní, telefony, plynové masky, odznáčky, socialistické peníze, dětské hračky....,dokonce se objevil i mandl, psací stroj, horské sluníčko nebo tonometr.
 
Žáci svým aktivním a nadšeným přístupem přispěli rozhodující měrou k důstojnému uctění výročí sametové revoluce, za což jim náleží velká pochvala. V průběhu akce se do školy dostavil štáb regionální televize TV ZAK. Odkaz na reportáž časem vložíme na web školy. Ve fotogalerii školy naleznete hojnou fotodokumentaci akce.
 
Mgr. Marcela Paulová
Přílohy:
Download this file (DSCN5043.JPG)DSCN5043.JPG2325 kB