logo EU a MŠMT

      V úterý dne 25. června potěšil dramatický kroužek žáků druhého stupně naší školy všechny malé i velké fanoušky humoru Divadla Járy Cimrmana, neboť pro ně ten den dvakrát (dopoledne pro žáky školy a odpoledne pro širokou veřejnost) sehrál divadelní představení na motivy hry „Švestka“.

      Malí divadelníci podali zcela profesionální výkon co se týče rolí, dramaturgie, kostýmů i kulis. Diváci byli téměř hodinu vtahování do různých humorných situací, které hlavní postavy mistrně rozehrály. Děj se odehrává v malé železniční staničce Středoplky, do níž přijíždí bývalý vechtr Přemysl Hájek (Petr Hynek), kterému patří švestka v zastávce. Má povolení ji očesat, ale musí to stihnout do šesti hodin večer. Pokud by to nestihl, propadla by úroda švestek dráze. Zdánlivě lehký úkol otrhat švestky se komplikuje, jelikož mu mladý vechtr Kamil Patka (Kateřina Horčicová) odmítne půjčit žebřík. Proto chce Přemysl využít zkušenosti svého kamaráda, horolezce Sváti Pulce (Monika Vaníková). Ten však do zastávky dorazí na invalidním vozíku, neboť si způsobil úraz při pádu z Milešovky. Také Přemyslův bratranec Blažej Motyčka (Aneta Lopatová) je pozván, aby pomohl strom očesat a získat tak třetinu úrody. Přemysl Hájek kromě toho, že všechny zdržuje dlouhým podáváním ruky, trpí stařeckou zapomnětlivostí a stále zapomíná, co se po něm chce. Naopak Blažej Motyčka neustále ostatní zdržuje vyprávěním postřehů k tématu, které bylo probráno a již se o něm nemluví. Další zdržení přivodí postupně tři ženy, které stanicí projdou nebo projedou – těhotná Emilka Najbrtová (Petr Janoušek), sufražetka Jenny Suk (Adriana Málková) a rozverná Andulka Šafářová (Nicol Andilová). U všech se mladý Kamil Patka pokouší získat přízeň, ale až poslední z nich je ochotná se za něj provdat. Náhodně příchozí Eda Wasserfall (František Huml) z Klubu českých turistů se snaží na švestku natřít značku, čímž očesání plodů opět zkomplikuje.V závěru hry přijíždí drezínou železniční úředník Kryštof Nastoupil (Viktorie Jiranová), kterému úroda propadla, protože nestihli švestku včas očesat. Přemysl ho však svými řečmi a třesením ruky zdrží tak dlouho, dokud vechtr s Andulkou rychle švestky neotrhají.

     Poděkování patří rovněž dalším žákům, kteří se na představení podíleli – Adamu Šalenovi (opona), Mirce Sazimové (zvukařka), Justýně Rosívalové (kostymérka), Vojtěchu Kratochvílovi (zvukař) a Veronice Titlové (nápověda).

Mgr. Jitka Brejchová