logo EU a MŠMT

Vánoční sport má na naší škole tradici, a tak jsme již pátým rokem uspořádali netradiční pohybové klání strašických sportovců v běhu do našich školních schodů, které spojují tři podlaží na druhém stupni.

Každým rokem vybíráme některý z českých horských vrcholů. Letos jsme se rozhodli zdolat královnu Moravskoslezských Beskyd – Lysou horu, jejíž vrchol se tyčí na východě naší republiky. Lysá hora měří 1323 m.n.m., což pro naše sportovce znamenalo vyběhnout v čtyřčlenných družstvech ve čtyřech cyklech devětkrát na nejvyšší poschodí školní chodby a zpátky dolů předat štafetu svému družstvu. Družstva se skládala ze dvou chlapců a dvou dívek. V šesti družstvech se nám tedy představilo 24 dobrovolných nadšenců pohybu připraveno zdolávat tento nelehký úkol.

 Do vánočně vyzdobených schodů vybíhali naši schodoběžci vydatně povzbuzováni svými spolužáky a kontrolováni traťovými komisaři, kteří dbali na to, aby schodoběžci nevynechali ani jediný schůdek při své cestě nahoru a dolů. Největší aplaus měli učitelé, kteří se také v několika úsecích do závodu zapojili a přispěli tak k bezvadné atmosféře, která na školní chodbě panovala. Klání se naštěstí obešlo bez zranění i bez výrazného vyčerpání. Je vidět, že mají naše děti z každodenních přesunů do odborných tříd schody naprosto “zmáknuté“.

Soutěž byla velmi vyrovnaná, ale přece jen nakonec zvítězilo družstvo nejzkušenějších sportovních harcovníků z devátého ročníku ve složení : Kačka Urxová, Kačka Valečková, Honza Dezort a Matouš Andrlík. Na druhém místě výrazně ohrožovali první pozici deváťáků: Ela Krchovová, Pája Převrtátilová, Aleš Šťastný a Lukáš Vevrca a takzvaně “na bednu“ se ještě s bronzovým umístěním vešli: Justýna Rosívalová, Aneta Lopatová, Pavel Harčarik a František Lang. Nutno podotknout, že i naši mladší sportovci bojovali statečně, čestně a se vší zapáleností, takže jejich čas na medailová umístění se určitě blíží.

Užili jsme si příjemnou hodinu pohybu, která zpestřila náš celoškolní týdenní projekt Vánoce, který na této škole probíhal. Ukázali jsme tak dětem, že i pohyb, sport, týmové sdílení a radost do vánočního času patří a těšíme se na příští předvánoční čas, kdy nás čeká nějaký další český “velekopec“.

Mgr. Pavla Hrazdilová