Většinou všichni rádi slaví narozeniny a naše republika letos slaví ty nejkrásnější – stoleté! Narozeninovou “párty“ jsme pojali ve sportovním duchu, jelikož naše škola sportem žije. Jednou z nejpřirozenějších pohybových aktivit pro člověka je běh, takže jsme sáhli k tomu nejprostšímu a zároveň nejvýživnějšímu. A když sto let, tak přece sto kilometrů!

Dali jsme hlavy dohromady a vymysleli štafetový běh, kterého se zúčastnilo přesně sto běžců, každý tedy věnoval republice dárek v podobě jednoho uběhnutého kilometru. A nejen to, součástí dárku byl úsměv, radost i společné úsilí, které se povedlo.

Akce proběhla poslední zářijové čtvrteční dopoledne. Počasí bylo naprosto úchvatné: čerstvý chladný svěží vzduch a svítící slunce, které ozářilo čerstvě opravenou budovu obecního úřadu, u které se konalo vše nejdůležitější. Pět štafetových týmů v barvách české a obecní  vlajky  - tedy červené, modré, bílé, žluté a zelené bylo připraveno přát naší republice. Kapitáni družstev si seřadili své týmy, rozdělili úseky běhu, předali rady zkušených sportovních harcovníků a rozcvičili svaly svých spoluběžců pro co nejlepší výkon.  Starosta obce Jiří Hahner a ředitel školy Mgr. Martin Straka pronesli úvodní řeč, popřáli sportovcům příjemné zážitky a odstartovali první pětici běžců.

Běžci startovali od budovy obecního úřadu, proběhli hlavní strašickou ulicí dolů ke křižovatce U Libuše a vraceli se zase zpět do mírného kopečka, který nejlépe prověřil fyzickou připravenost našich běžců. Před obecním úřadem bylo předávací území, kde si atleti přebírali štafetové kolíky a kde docházelo k největším ovacím dobíhajících účastníků. Ovace ale zažívali běžci po celou dobu trasy, na chodnících povzbuzovali ostatní žáci základní školy, ale i děti ze strašické mateřinky se svými učitelkami. A jelikož se běželo za normálního provozu, fandili dětem kolemjdoucí občané Strašic, strážníci obecní policie, kteří dohlíželi na bezpečnost atletů a zastavovali auta, a vlastně i samotní řidiči aut, kteří v době zastavení měli možnost koukat na skvělé výkony našich sportovců.

Byla to nádherná atmosféra! Byla jsem nadšená, že se akce účastnili nejen naši  nejlepší  sportovní  reprezentanti, ale i spousta žáků, pro které sport není aktivitou číslo jedna, a přesto se rozhodli dát republice dárek. Pozitivní na tom bylo, že děti, které už o akci věděly pár týdnů dopředu, chodily trénovat se svými kamarády a že zažily radost ze sportovního výkonu i pocit, kdy jim fandí desítky a možná i stovky fanoušků.

Další úžasná věc byla, že se nám povedlo sestavit družstvo ze zaměstnanců školy a obecního úřadu, takže děti viděly své pedagogy, ale i kuchařku, uklízečku, účetní …. se stejným elánem a nadšením jako měly ony samy, viděly je běhat pro radost i dobrou věc. Největší ovace samozřejmě sklízeli starosta obce Jiří Hahner a ředitel školy Martin Straka, kteří samozřejmě také odběhli své úseky a kteří se v roli sportovců neocitli poprvé, jelikož jsou oba aktivními nadšenci pohybu.

A i přesto, že jsme běželi hlavně pro radost a dobrý pocit, je potřeba říct, že vítězem se stalo družstvo modrých před červenými, žlutými, bílými a čestně dobíhajícím družstvem s nejvyšším věkovým průměrem, ale s nejvíc pohodovým přístupem – družstvem zelených.

Když jsme s kolegy tělocvikáři rozdávali diplomy a medaile, zahlédli jsme v dětských očích jiskřičky radosti a nadšení, které svítily stejně jako to čtvrteční sluníčko a převálcovaly únavu, jež na některých dětech byla znát. A já věřím, že ty jiskřičky možná u některých zažehly počátek jejich radosti z pohybu a počáteční nastartování k pravidelnému běhání.  Zároveň, jak zdůraznil pan ředitel, děti možná pochopily, že v kolektivu je síla a že se společným nadšením dokážeme udělat velké věci.

Sportu zdar !                                           

Mgr. Pavla Hrazdilová