Sportovní soutěže v měsících duben - květen a velké úspěchy našich žáků

 

Štafetový pohár 2015

     Letos poprvé se žáci prvního stupně zúčastnili běžecké soutěže s názvem Štafetový pohár, který zaštiťuje svým jménem naše slavná atletka - mistryně světa Ludmila Formanová.

     Soutěž se konala na rokycanském atletickém stadionu a za každou školu byla sestavena dvě štafetová družstva, jedno v kategorii 2.-3. třída a druhé v kategorii 5.- 6. třída, která se představila ve třech běžeckých štafetách. Rokycanský okres pořádal toto klání poprvé, a tak jsme byli zvědavi, jak malé děti tuto běžeckou disciplínu s předáváním štafetového kolíku zvládnou. A byli jsme překvapeni jejich skvělými výkony a nadšením, které na atletickém oválu zavládlo.

     Nejlépe se vedlo našim mladším běžcům, jejichž štafeta se umístila na krásném druhém místě a děti si na své hrudi hrdě odnášely stříbrné medaile. Celkově se naše delegace umístila na pěkném čtvrtém místě. Reprezentovali nás:           

Mladší kategorie: Vanesa Müllerová, Lucie Studničková, Nikola Tomášová, Aneta Ungrmannová, Vojta Časný, Matěj Sedlář, Lukáš Veverca a Michal Lang

Starší kategorie:  Eliška Krchovová, Adriana Málková, Kristýna Šoltysová, Mirka Sazimová, Adam Šalena, Pavel Harčarik, Michal Červenka a David Anděl

 

 

Školní kolo přespolního běhu  “KOSTELÁK”  dne 21. dubna

 

     Náš strašický oblíbený terén na běhání se vine příjemnou cestou k dominantě Strašic, kostelíčku svatého Vavřince. V hodinách tělesné výchovy se k terénnímu běhu dostaneme minimálně dvakrát během školního roku. Letos jsme se však rozhodli obnovit tradici oficiálního závodu, a tak jedno slunečné dubnové úterý vyběhli všichni žáci druhého stupně prověřit své vytrvalecké běžecké schopnosti. I když ne všichni se tvářili úplně nadšeně, troufnu si tvrdit, že nakonec zvládli prověření své kondičky docela se ctí.

     Nejlepší tři v každé kategorii se dočkali vítězných fanfár, malých cen a krásného diplomu s malbou strašického kostelíku vytvořenou místním uznávaným malířem panem Prokůpkem. Nejlepší přespolní běžci naší školy tedy jsou:

Ø  Jana Hájková, Tereza Dezortová a Sabina Reindlová v kategorii dívek 8.a 9.tříd

Ø  Zdeněk Mrázek, Honza Hrách a Milan Holzäpfl v kategorii chlapců 8.a 9.tříd

Ø  Veronika Mocová, Tereza Sklenářová a Miluška Červenková v kategorii dívek 6.a 7.tříd

Ø  Honza Planeta, Tomáš Kunc a Lukáš Planeta v kategorii chlapců 6. a 7.tříd

 

Okresní kolo přespolního běhu v Rokycanech

     V pátek 24. dubna, na konci týdne, ve kterém proběhlo naše školní kolo přespolního běhu, se dva nejlepší běžci z každé kategorie zúčastnili okresního kola této běžecké soutěže v Rokycanech na stráni za koupalištěm. Sluneční paprsky probleskovaly korunami stromů a zahřívaly závodníky na startu závodu.

     Nejlépe se vedlo našim mladším chlapcům, Honza Planeta s přehledem vyhrál kategorii 6. a 7. tříd a potěšil i Tomáš Kunc, který se ve stejné kategorii umístil na 4. místě ve startovním poli více jak dvaceti závodníků. Pěkné bylo i šesté místo Zdeňka Mrázka v kategorii starších kluků. Děvčata na “bednu“ a medailové příčky nedosáhla, ale potěšením bylo, že se bojovala čestně a statečně a objevila se v první půlce výsledkové listiny.

Mgr. Pavla Hrazdilová

 

 

Přespolní běh očima vítěze

 

Dne 24. dubna jsem se spolu s dalšími žáky naší školy zúčastil soutěže v přespolním běhu v Rokycanech. Startoval jsem uprostřed běžců ze škol celého okresu a dlouho jsem se držel na třetím místě. V polovině závadu jsem ale oba závodníky předběhl a udržel jsem se až do cíle na prvním místě. Běželi jsme 2,5 km a můj čas byl 9:17. Můj kamarád Tomáš Kunc ze 6.A se s časem 9:48 umístil na pěkném čtvrtém místě.

 

Pohár rozhlasu 2015

     Vrcholem a zároveň zakončením sportovních soutěží pořádaných Asociací školních sportovních klubů, kterých se kompletně a poměrně úspěšně zúčastňujeme, bývá každoročně okresní finále Poháru rozhlasu, což je velká atletická soutěž zahrnující běhy, skoky, hody, vrhy i štafety.

     Letošního ročníku se rekordně zúčastnilo jedenáct až dvanáct škol v každé kategorii, takže konkurence byla opravdu veliká. Přesto se atletická výprava naší školy neztratila. Nejlépe se dařilo mladším žákům, kteří dosáhli na medailové příčky a obsadili hezký bronzový stupínek zajištěný především běžeckými výkony Honzíka Planety ze 7.A či skoky Tomáše Kunce ze 6.A. Velmi si ceníme i čtvrtého místa starších žákyň. Ačkoliv je “bramborová medaile“ tak neoblíbená, pro nás v tak obrovské konkurenci cenu rozhodně měla a přispěla k ní svými výkony hlavně naše všestranná atletická “esa“ Jana Hájková z 9.A a Tereza Dezortová z 8.A. Družstva mladších žákyň a starších žáků se sice umístila až ve druhé půlce startovního pole, ale pořád to nebyla místa poslední ani předposlední, takže můžeme všem našim žákům s radostí poděkovat za vzornou reprezentaci školy a popřát jim do dalších sportovních poměřování sil, obratnosti, vytrvalosti a rychlosti spoustu sportovního štěstí a pevné a nezlomné zdraví.

Mgr. Pavla Hrazdilová

 

Hokejbal

 

 

     S příchodem měsíců dubna a května se v naší základní škole doslova „roztrhl pytel“ se sportovními soutěžemi. Žáci mohli srovnávat svoje pohybové schopnosti a dovednosti s vrstevníky z ostatních škol a rozvíjet tak svůj sportovní potenciál a týmového ducha.

V posledních letech se sportovcům naší školy daří v trochu netradičním sportu, kterým je hokejbal žáků do 7. tříd. Poslední dva roky se žáci vždy probojovali do krajského finále, kde se umísťovali na předních pozicích. Letos hoši úspěšně navázali na loňské výkony a úvodní turnaj okresního kola s přehledem vyhráli, když jednou remizovali s Mýtem a ostatní školy doslova deklasovali.

     Pokud hoši zvládnou i druhý turnaj se stejnou noblesou, tak se mohou těšit na postup do krajského semifinále. Vítězný tým tvořili tito borci ze 6. a 7. třídy: Jan Planeta, Lukáš Planeta, Tomáš Kunc, Martin Vágner, Jan Peterek a Jiří Mráček.

 

Kopaná

 

     Neméně úspěšným turnajem se stala kopaná žáků 6.- 9. tříd. Překvapivě bylo družstvo našich reprezentantů z důvodu absence chlapců z devátého ročníku složeno z mladších žáků, než byli soupeři našeho týmu. Přesto tento perspektivní tým dokázal v silné konkurenci 11 družstev postoupit do semifinále z prvního místa ve skupině a v semifinále obsadil krásné třetí místo. Každý z chlapců se tak mohl pochlubit bronzovou medailí a velkým sportovním zážitkem.

 

Soutěž v malé kopané očima hráče

 

     Dne 4. května jsme odjeli s panem učitelem J. Monhartem do Rokycan na soutěž v malé kopané žáků 2. stupně. Náš tým tvořili: Martin Vágner, Jan Planeta, Zdeněk Mrázek, Tomáš Zink, Tomáš Kunc, Lukáš Planeta, Milan Holzapfel, JAn Hrách a Tomáš Balej. Náš první zápas jsme hráli s Mýtem a vyhráli jsme 3:0, všechny góly dal Zdeněk Mrázek. Druhý zápas jsme také vyhráli 3:0, dva góly dal opět Zdeněk Mrázek a třetí Jan Planeta. Třetí zápas byl o postup ze skupiny a vyhráli jsme ho 2:0, čímž jsme se probojovali do finále. Poprvé jsme prohráli se školou T. G. Masaryka 2:8 a z další školou jsme prohráli 0:1, čímž jsme získali třetí místo.

 

Martin Vágner, 7.A

 

 

Miniházená

 

     Stejně jako se činili sportovci na druhém stupni, tak ti mladší na prvním stupni rozhodně nezaostávali. Turnaj v miniházené se konal v rokycanské házenkářské hale a součastně se soutěžilo ve dvou kategoriích (kategorie A 2.-3. třída, kategorie B 4.-5. třída). Obě kategorie ovládly strašické naděje a po vyrovnaných utkáních zvítězily v obou kategoriích! Skoro všechny zápasy se odehrávaly “jako přes kopírák“. Po vyrovnaném průběhu zápasu naši hráči zvládli závěry zápasů a dokázali soupeřům odskočit o jeden nebo dva góly a pak se nechali strhnout krásnými pocity euforie z vydřeného vítězství. Šťastné červené tváře mladých sportovců jen ukazovali, jak silně emocionální může být radost z pohybu.

     Téměř stejné týmy žáků z prvního stupně reprezentovaly školu ve fotbalovém turnaji. Aby se žáci dostali na okresní turnaj do Rokycan, museli v kvalifikačním turnaji mezi čtyřmi školami obsadit 1. nebo 2. místo a to se povedlo oběma týmům. Starší fotbalisti skončili první a mladší druzí. V Rokycanech už byla konkurence podstatně silnější než v kvalifikačním turnaji. Mladší tým doplatil na absenci několika klíčových hráčů a vypadl ve skupině. Starší tým v plném složení vyhrál skupinu, ale v nabité semifinálové skupině už se musel sklonit před soupeři. I tak je považováno čtvrtém místo z téměř dvaceti škol za velice úspěšné.

     Doufejme, že děti v naší škole budou i nadále úspěšnými reprezentanty naší obce a budou považovat pohybovou aktivitu za nedílnou součást svého života.

 

Mgr. Jiří Monhart